TRAVMA VE BEYİN HASARI KONUSUNDA BIOFEEDBACK ÇALIŞMALARI

Bugün size Biofeedback (Biyo-Geri Bildirim) alanında INDIGO Cihazıyla "TRAVMA VE BEYİN HASARI" konusunda yapılan bir çalışmayı paylaşacağım.

Travmatik beyin hasarının etkileri arasında şunlardan biri veya hepsi olabilir: Yıllardır sahip olduğu arkadaşlarının adını veya yüzünü hatırlayamama veya ocağa koyduğu tencereyi unutma gibi ciddi hafıza kaybı, muhakeme becerilerinin zayıflaması, kol ve bacaklarda felç, görme, koku ve/veya işitme kaybı. Konuşma bozukluğu ile baş ağrısı veya inme şikâyetleri. Ayrıca Travma Sonrası Stres Bozukluğunda sıkça görülen kronik ağrı, psikiyatrik bozukluklar ve davranış, kişilik ve duygu değişiklikleri son derece yaygındır. (Warriner ve Velikonja, 2006).

Son 30 yılda, travmatik beyin hasarı vakaları, trafikte ve sporda yaralanan genç yetişkinlerden yaralı askerlere kadar önemli ölçüde artmıştır.  Beyin hasarı, finansal, sosyal ve duygusal açıdan astronomik maliyetleri yüzünden önemli bir tıbbi ve toplumsal sorun haline gelmiştir. Her yıl yaklaşık 1,7-2 milyon kişi, travmatik beyin hasarı (TBI) geçirmektedir.  Başa alınan darbe, sarsıntı, şok veya beynin normal işlevini bozan penetran beyin hasarlarının neden olduğu TBI, her yıl 52.000 kişinin ölümüne ve 275.000 kişinin hastaneye yatmasına yol açmaktadır. (http://www.cdc.gov/traumaticbraininjury/ )   Kanada'da TBI sonrası hayatta kalan kişilerin %66'sı, kimi günlük aktivitelerinde sürekli yardıma ihtiyaç duyduğunu, %75'i çalışmadığını, %90'ı ise sosyal entegrasyon ile ilgili kısıtlamalar veya tatminsizlik yaşadığını belirtmiştir. Şiddetli bir TBI vakasının ardından hayatta kalan kişinin ömür boyu maliyeti, 4 milyon dolara ulaşabilir.

http://www.caregiver.org/caregiver/jsp/content_node.jsp?nodeid=441

Son zamanlardaki en iyi uygulama modelleri, biyo-geri bildirimin travma sonrası beyni ve sinir sistemini yeniden eğitmenin avantajlı ve etkili bir yolu olduğunu göstermektedir.  East Carolina Üniversitesi'nin TOPS programında, TBI ve PTSD şikâyeti olan yaralı askerler üzerinde biyo-geri bildirim kullanılmış ve biyo-geri bildirimin katılımcıların büyük çoğunluğunun olumlu ruh halini ve çevreye uyum becerisini arttırdığı, ağrı, acı, kaygı ve paniği azalttığı ve daha iyi öfke kontrolü sağladığı tespit edilmiştir. (Carmen Russoniello, PhD, LRT, LPC/ Matt Fish, BS, Jennifer Parks, BS, LRT/John Rhodes, Bennie Stover, BS, Hoily Patton, Ginger Gold, EdD ve Tami Maes, LRT, BCIAC Biofeedback Cilt 37, Sayı 1, ss. 12-17)

Neyse ki biyo-geri bildirim çok narin ve ulaşılabilir.  INDIGO biyo-geri bildirimin travma ve TBI konusunda çok daha büyük bir potansiyeli var. INDIGO, merkezi ve otonom sistem yanıtlarına zarar verebilen beyin dalgalarını, kalp ritmini ve stres kalıplarını yeniden eğitme, aynı zamanda bir rahatlama tepkisi başlatma ve hastaları her türlü stres etkenine daha gelişmiş tepki verme konusunda eğitme becerisine sahiptir. Bu sayede her hastanın en uygun şekilde eğitimi için stres tepkileri ile ilgili benzersiz özel protokoller ve kişiselleştirilmiş raporların yanı sıra yeniden algı ve davranış eğitimleri sunar. Geleneksel biyo-geri bildirim ve nöro-geri bildirim sadece beyin dalgaları veya kalp ritmi üzerinde çalışırken, INDIGO bedenin ve zihnin tüm bölgelerindeki duygusal ve fiziksel yanıtların yeniden eğitilmesi için bütüncül programlar oluşturur.

Kaynak : THE QUANTUM ALLIANCE