TETA BEYİN DALGALARINI ARTTIRMANIN YARARLARI

Paranormal Olaylar: Medyumlar veya paranormal ve açıklanamayan olayların dünyası ile ilgili ne düşünürseniz düşünün, zihnen ve bedenen rahatlayıp ölmüş kişilerle bağlantı kurarak bilinmeyeni yönlendirme gücüne veya size geleceğiniz hakkında bilgi verecek kadar geleceği görme yeteneğine sahip olan kişiler bulunuyor. Ayrıca açıklanamayan başka olağanüstü olaylar da var. Hiç baş ağrısı veya migren gibi, hiçbir nedeni olmadan ortaya çıkan fiziksel ağrılar yaşadınız mı? Bazı insanlar, görünürde hiçbir nedeni olmadan her gece tekrarlayan travmatik kâbuslar görür. Bu stres etkenlerini ortadan kaldırmanın bir yolu var mı, yoksa bize yarar sağlamak için mi ortaya çıkıyorlar?

Uyku ve Rüya Görme: Teta dalgaları, genellikle uyku ve rüya ile ilişkilendirilen yavaş ve rahatlatıcı beyin dalgalarıdır. Beynin sağ yarım küresindeki bu dalgalar, genellikle rüya gördüğümüz, uykulu, duygusal, rahat olduğumuz veya hayal kurduğumuz anlarda ortaya çıkarlar. Her ne kadar teta dalgaları hepimizde olsa da ADD hastalarında veya çok rahatlamış bir halde rüya gören kişilerde en yüksek miktarda bulunur. Sanatçıların ve çok yaratıcı kişilerin yüksek teta dalgalarına sahip olduğu bilinmektedir. Gerçekten rahat olduğumuzda, derin uyku sırasında rüya görürken veya yaratıcı düşünürken teta dalgalarını kullanıyor olabiliriz. Bilinçli olarak uyanık olduğumuzda, beyin dalgalarımız, beta dalgaları olarak bilinen 13-40 Hz aralığındadır. Meditasyon yaptığımızda veya derin bir rahatlama durumunda, alfa dalgalarımız 7-13 Hz frekansındadır. Ancak, rüya gördüğümüz sırada teta dalgalarımız, beyin dalgalarımızın başka hiçbir seviyesinde ulaşamayacağımız kadar derin bir rahatlama sağlayan 4-7 Hz aralığındadır. Bunun zihin ve vücut için birçok yararı bulunur.

Müzisyenler, Heykeltıraşlar ve Sanatçılar: Teta dalgalarının hızı çok daha yavaş olduğundan, duygusal durumumuza pek çok yararı vardır. Birçok yetişkinin ayık olduğu saatlerde teta dalgalarını deneyimlemesi pek mümkün değildir, ancak iki yaş ve altı çoğu çocuk, bunu sürekli olarak deneyimler. Çocuklar her zaman (ağladıkları durumlar dışında) rahatlama yeteneğine sahiptir, ancak yetişkinler olarak bizim beynimiz, genellikle alfa veya beta aralığındadır. Uyuduğumuz ve tamamen rahatladığımız zaman, teta dalgalarını kolayca deneyimleyebiliriz. Farklı tarzlara sahip müzisyen, heykeltıraş ve sanatçılar, teta dalgalarını diğer insanlara kıyasla daha fazla deneyimler. Bunun nedeni, "sanatsal ilham" gelmediğinde yaratıcı taraflarını devreye sokmanın bir yolu olarak teta beyin dalgalarından yararlanmalarıdır.

Profesyoneller için Destek: Teta dalgaları hızlı beyin aktivitesiyle ilişkilendirildiğinden, iş yerinde kullanabileceğiniz pek çok avantaj sunarlar. Yaygın beta dalga kalıbı, insanların geçmişte yaşanan çatışmaları çözmesini ve uygun çözümü bulmasını engelleyebilir. Teta dalgaları, problem çözme becerinizi arttırarak sorunlarınızı çözmenize yardımcı olabilir. Bu, yazarların "tıkanıklığı" aşmasına veya profesyonellerin karşılaştıkları sorunu çözmesine ve büyük resmi daha net görmesine yardımcı olabilir. Teta dalgaları ayrıca stres seviyesini genel anlamda düşürmeye katkıda bulunabilir. Gündüz ve gece boyunca büyük miktarda teta dalgası üreten kişiler muhtemelen daha az stres yaşar ve stresle başa çıkma becerileri daha iyidir. Teta dalgaları, genel olarak kişilerin kaygı ve asabiyet seviyesini azaltabilir. Yaşlandıkça dil öğrenmenin çocukken olduğu kadar kolay olmadığı su götürmez bir gerçektir. Çok sayıda hafıza tekniği olmasına rağmen, hızlı bir şekilde dil öğrenebilmemiz için hafızamızı dönüştürmekte zorlanmamız, kısmen beyin dalgalarımızla ilgilidir. Yaşlandıkça detaylı ve kolay öğrenmemizi engelleyen şey nedir? Teta dalgaları çocuklarda çok yaygın olarak görüldüğünden, teta dalgalarının varlığı ile dil öğrenme ve dil gelişimi arasında güçlü bir ilişki vardır. Yetişkin olarak bilinçli durumda teta dalgaları üretebildiğimizde, kolaylıkla dil öğrenebiliriz. Teta dalgaları ayrıca, fiziksel ve ruhsal benliğimizi bağlayan şeyi açıklayabilir. Neden bazı insanların diğerlerinden daha kuvvetli ruhsal bağlara sahip olduğunu merak ettiyseniz, bunun nedeni teta dalgaları olabilir. Bu tür bir beyin aktivitesinin, ruhsal farkındalığı ve sezgileri geliştirdiği belirtilmektedir. Ayrıca, teta dalgalarının insanların ESP yeteneğini ve paranormal aktivite algılarını geliştirdiği düşünülmektedir.

Odaklanma Güçlüğü:

Teta dalgalarının kişiye sağladığı pek çok faydanın yanı sıra, ne gibi dezavantajları olabilir? ADD hastaları odaklanmada sorun yaşar. Dikkat Eksikliği Bozukluğu, çok uzun süre boyunca bir şeye odaklanmayı zorlaştırır ve teta dalgaları, odaklanmayı daha da zor hale getirebilir.

Teta dalgalarının bir diğer dezavantajı, beta veya alfa aralığına geçene kadar depresyon duygularına neden olabilmesidir. Sıkıntı, teta dalgaları ile deneyimlenen yaygın bir histir. Ancak, çok uzun süre boyunca sıkıntı hisseder veya günlük aktivitelerinizi yerine getirmezseniz, doktorunuza danışın.

Depresyon: Depresyon, teta dalgaları yüksek olan kişilerde son derece yaygındır. Bu durum sizin için de geçerliyse, gösterdiğiniz semptomlar konusunda çok dikkatli olmanız önemlidir. Örneğin, iştahınızı kesildiyse, aşırı düşüncesizce davranmaya başladıysanız veya normalde keyif aldığınız aktivitelerden artık zevk almıyorsanız, bir uzmana danışın. Bununla birlikte, çoğu insan için birçok yararı olan teta dalgalarının mevcut miktarını yükseltmek, denemeye değer. Video oyunları oynamak, beta dalgalarını durdurarak beyninizi görsel düşünme biçimine geçirebilir ve düzenli olarak yaratıcı teta aktivitesi üretebilir. Meditasyon, özellikle düzenli olarak yapıldığında beyin dalgalarınızın frekansını düşürmeye çok yardımcı olabilir. Teta dalgalarınızın aktivitesini arttırmak için ister meditasyon yapın veya video oyunları oynayın, isterseniz daha fsxls sanatsal faaliyetlerle ilgilenin. Bunların hepsi üretkenliğinizin, yaratıcılığınızın ve hafızanızın gelişmesine katkıda bulunur.