TATİL STRESİ KONUSUNDA BIOFEEDBACK ÇALIŞMALARI

Bugün size Biofeedback (Biyo-Geri Bildirim) alanında INDIGO Cihazıyla "TATİL STRESİ" konusunda yapılan bir çalışmayı paylaşacağım.

Stres, tatilinizi mahvedebilir. Maddi zorluklar, diyet ve aşırı kalori alma endişesi, tatil dönüşü bunalımı ve aile stresi, stres seviyesini inanılmaz derecede yükseltebilir. Şimdi bu dört faktörü inceleyelim ve bunlarla başa çıkmanın yollarını keşfedelim:

Maddi Zorluklar:

Journal of Personality and Social Psychology Dergisinde yer alan bir araştırmada doktorlar, maddi sorunları olan 851 işsiz çifti incelemiştir. Sonuçlar, maddi zorluğun her iki eşte depresif semptomlar üzerinde önemli etkileri olduğunu, bunun da eşin sosyal desteği geri çekmesine ve sosyal baltalamayı arttırmasına neden olduğunu göstermektedir.  Gerçekçi bir bütçe oluşturmak ve buna bağlı kalmak, yılın her döneminde çok önemlidir, ancak hediye vermenin ve kutlamaların ortaya çıkardığı zorluklar bunaltıcı görünebilir.   Eve ve ailenize dönmeden önce stresi hafifletmek önemlidir. INDIGO biyo-geri bildirim sistemi tam da bu konuda size yardımcı olabilir, böylece sakin bir şekilde tatil döneminin maddi zorluklarının üstesinden gelebilirsiniz.

Tatilde Kilo Alma

Stres, vücut yağlarının tutulmasına neden olur. Tatil döneminde artan stres ve fazla anlayış göstermek, kilo almanıza neden olabilir. Stres ortaya çıktığında, vücutta bir kimyasal reaksiyon meydana gelir, stres hormonu Kortizol bol miktarda salgılanır. Kortizol, bağımsız yağ hücrelerinin büyüyüp karın bölgesindeki yağların birikmesine neden olur. Ayrıca metabolizmanın yavaşlamasına ve bunun sonucunda stres altında olmadığınız zaman normalde aldığınız kilodan daha fazlasını almanıza neden olabilir. Bunun dışında stres, aslında açlığa neden olabilir ve bu tatil dönemine hiç uygun değildir! INDIGO biyo-geri bildirim stresi yatıştırarak ve tatil koşuşturmasında rahatlama sağlayarak stres kaynaklı sağlıksız kilo alımından ve açlıktan korunmanıza yardımcı olabilir. 75 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcıların %100'ü sadece tek bir seanstan sonra kendilerini çok daha rahat ve daha az stresli hissettiğini belirtmiştir. Uzun süreli kullanımdan sonra hastalar, kilo kaybı, daha iyi uyku ve stresin azalması gibi gelişmeler bildirmiştir.

Depresyon ve Mevsimsel Bunalım

Tanrı “Işık olsun,” diye buyurdu ve ışık oldu. Tanrı ışığın iyi olduğunu gördü (Yaratılış 1:3). Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu (SAD), gün ışığının nispeten daha az olduğu mevsimlerde birçok insanı etkileyen depresif bir durumdur (Kamstra, Kramer, Levi). Enerjilerinin yükselmesi, SAD hastalarının birçoğu için yararlıdır. INDIGO biyo-geri bildirim sistemi, mevsimsel depresyon şikâyeti olan hastaların enerji seviyelerini yeniden yükseltip dengeleyebilir. Bir başka araştırma, sadece dört INDIGO seansından sonra depresyon duygularında STAI ölçeğine göre %34 oranında azalma olduğunu ortaya koymuştur.

Aile Stresi

Tatil döneminde hepimiz stresli aile buluşmaları yaşamışızdır: Yatacak yer eksikliği, yetersiz yemek, yetersiz alan, çok fazla temizlik, çok fazla gürültü ve bir odaya doldurulmuş çok farklı kişilikler. Kargaşa başlamadan rahatlamak önemlidir. Stresi azaltmak, rahatlamayı arttırmak, hastayı yenilenmiş sükûnet ve huzur hissiyle dinlendirmek üzere özel olarak tasarlanan INDIGO biyo-geri bildirimli stres azaltma seansları, yoğun tatil döneminde büyük yarar sağlayabilir.  Sağlığınız için doğru hediye INDIGO Biyo-Geri Bildirim ile tatil dönemini huzurlu geçirin.

Kaynak : THE QUANTUM ALLIANCE

 

Biofeedback alanında QUEST 9 Biofeedback (Biyo-Geri Bildirim) Cihazı en son çıkan yeni nesil bir cihaz olup INDIGO ile başlayan başarılı uygulamalar geleneğini daha da ileri taşımaktadır.