FİBROMİYALJİ KONUSUNDA BIOFEEDBACK ÇALIŞMALARI

Bugün size Biofeedback (Biyo-Geri Bildirim) alanında INDIGO Cihazıyla "FİBROMİYALJİ" konusunda yapılan bir çalışmayı paylaşacağım.

Fibromiyalji (FM), hastalıkta yaygın olan ön tanımlı 18 bölgeden en az on birinde kas-iskelet hassasiyetini içeren bir kronik ağrı rahatsızlığıdır. Semptomları arasında vücutta ağrı, hassasiyet ve sızının yanı sıra uyku sorunları, yorgunluk, depresyon ve genel işlevsel sorunlar görülebilir. Altı milyondan fazla insan (büyük çoğunluğu kadın), FM hastasıdır.

FM şikâyeti olan kişilere, genellikle CFS veya diğer rahatsızlıklarla birlikte çifte tanı konur ve birçok kişi, doğru tanı konması için bir dizi invaziv test prosedüründen geçer. Güncel çalışmalar, FM hastalarında sempatik sinir sistemi baskınlığının arttığını ve parasempatik yanıtların zayıfladığını göstermektedir (Gervirtz, Hassett, 2009).

Başka bir deyişle, otonom sinir sistemi düzgün çalışmaz. Sinir sisteminin akut veya uzun süreli strese verdiği yanıtların yeniden eğitilmesi, INDIGO biyo-geri bildirimin en iyi yaptığı işlerden biridir.

Aslında biyo-geri bildirim, FM ve CFS için tamamlayıcı tedavi olarak etkinliğini ampirik bilimsel kanıtlarla ortaya koymaktadır. Bugün büyük askeri merkezlerde FM, CFS ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu hastalarının birçoğu düzenli olarak biyo-geri bildirim uzmanlarına yönlendirilmektedir. Biyo-geri bildirimin de aralarında bulunduğu multidisipliner yaklaşımların üstün sonuçlar sağladığı artık kabul edilmektedir  (Gevirtz, Hassett, 2009). FM hastaları üzerinde yapılan ve biyo-geri bildirim ile Bilişsel Davranışçı Terapinin (CBT) karşılaştırıldığı bir çalışma, biyo-geri bildirimin daha iyi gelişmeler sağladığını göstermektedir. FM uzmanları ayrıca, her bir hasta profili için kişiselleştirilebilen ve özelleştirilebilen multidisipliner yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.

INDIGO Biyo-Geri Bildirim, etkili ağrı yönetiminin yanında her hastanın kendine özgü stres tepkilerini eğitecek şekilde protokolleri özelleştirme becerisi sunar. FM, CFS, PTSD gibi hastalıklarla karşılaştığında en uygun tepkiyi vermesi için ağrıyan ve sızlayan kaslarla sinir sistemini yeniden eğitmeye yardımcı olan düzinelerce program bulunmaktadır.

Kaynak : THE QUANTUM ALLIANCE

 

Biofeedback alanında QUEST 9 Biofeedback (Biyo-Geri Bildirim) Cihazı en son çıkan yeni nesil bir cihaz olup INDIGO ile başlayan başarılı uygulamalar geleneğini daha da ileri taşımaktadır.