BETA BEYİN DALGALARINI ARTTIRMANIN YARARLARI

Hızlı Düşünme Becerisi: Beta dalgaları yüksek olan kişiler, hızlı bir şekilde düşünebilir, yeni fikirler üretebilir ve aktif bir hayat sürebilir. Hızlı düşünme ve zihinsel işlem, 21. yüzyılda iş başvurularında ve sınavlara hazırlanmada kesinlikle büyük bir avantajdır. Çalışmalar, hızlı düşünen insanların kendilerini daha güvenli ve mutlu hissettiğini, yavaş düşünenlere kıyasla daha uzun yaşadığını göstermiştir.

Sosyalleşme: Kişi konuştuğunda, beta dalgaları doğal olarak artar. Daha sosyal olmak istiyorsanız, çözümü beta dalgalarınızı arttırmak olabilir. Çoğu kişide, beta aktivitesindeki artış iletişim enerjisini yükseltir ve iletişimi sürdürme becerisini geliştirir. Yüksek beta aralığında yaşanan kişisel deneyimlere göre, bu dönemde daha çok sosyalleşirsiniz.

Coşku Hissi: O hoş, sağlıklı adrenalin akımını veya midenizde kelebeklerin uçuştuğunu hiç hissettiniz mi? Bu his, beta dalgalarındaki artıştan kaynaklanır. Coşkulu ve canlı hissettiğinizde beta dalgaları devreye girer.

Hedefe Odaklanma: Beta durumunda insanlar, doğal olarak daha hedef odaklı olurlar. Bunun nedeni, daha yüksek enerjiye ve konsantrasyona sahip olmalarının ve daha sosyal olmalarının onları doğal olarak daha hedef odaklı hale getirmesi olabilir. Ayrıca beynin sol yarım küresindeki işleyişin artması, hedeflerle ve hedef belirlemeyle ilişkili olabilir. Her iki durumda da bu, hedefinize ulaşmanız için sizi harekete geçirecek ve ilham verecektir.

Maksimum Performans: Belirli bir maksimum performans dalgasının kalıbı çokça tartışılsa da beta dalgaları performansa kesinlikle yardımcı olabilir. Kişinin odaklanması ve enerji seviyeleri aniden yükseldiğinde, performansı doğal olarak artar.

En Yüksek Odaklanma Seviyesi: Bilinç bulanıklığından ve düşük odaklanma seviyenizden mi şikâyetçisiniz? Beta dalgaları bunu tersine çevirebilir! ADD ve ADHD hastalarına genellikle beyinlerindeki beta dalgası aktivitesinin artmasını sağlayan uyarıcı ilaçlar reçete edilir. Bu nedenle odaklanma, iş yapma becerisi ve beta dalgalarıyla ilişkili diğer her şey artar.

Daha Fazla Enerji: Enerjiniz yok mu? Sürekli yorgun musunuz, daha enerjik olmak mı istersiniz? Öyleyse beta dalgaları kesinlikle size yardımcı olur! Beta dalgaları düşük kişiler yorgun olur ve gün boyunca enerjilerinin genel olarak daha düşük olduğunu belirtirler. Mahmurluktan kurtulmak ve bilinç bulanıklığını ortadan kaldırmak için beta dalgalarınızı arttırın!

Olumlu Düşünceler: Beta dalgalarının yüksek olduğu zihin durumundayken kendimi daha az depresif hissettiğimi ve sürekli olarak olumlu düşünceler üretebildiğimi fark ettim. Beta dalgalarının artmasıyla olumlu düşünme çok anlaşılırdır, çünkü beynin sol yarım küresi olumlu düşüncelerle ilişkilidir.

Kolay ve Hızlı Yazma: Beta dalgalarının seviyesi yüksek olduğunda, kişinin yazma becerisi de gelişir. Beta aktivitesi, yazı yazma sırasında yüksek oranda etkinleşen sol yarım kürede gerçekleşir. Bu maddeyi bizzat doğrulayabilirim: Beta durumuna geçtiğimde, yazma becerim kesinlikle gelişiyor.

IQ Seviyesinde Artış: Araştırmalar, beta dalga aralığı daha yüksek kişilerin IQ puanının, ortalama kişilere kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu çok mantıklıdır, çünkü okuma ve matematik problemi çözme gibi aktiviteler kesinlikle zekâyı artırır.

Her durumda olduğu gibi, çok fazla beta aktivitesi zararlı olabilir. Hali hazırda yüksek seviyelerde olan beyin dalgalarınızı arttırmanız hiçbir zaman iyi bir fikir değildir. Aşağıdakilere neden olabilen beta dalgaları, sizi dehşete düşürürebilir:

Kaygı: Aşırı beta aktivitesi, genellikle sakin kaldığınız şeylere karşı korku hissetmenize veya korkunç düşüncelere kapılmanıza neden olabilir. Beyin dalgalarınız beta aralığında yeterince yükselirse, normalde sizi korkutmayan şeylerden korktuğunuzu fark etmeye başlarsınız.

Stres: Beta dalgalarının pek çok yararı olmasına rağmen, sizi strese sokma ihtimalleri de yüksektir. Beta dalgaları stresin artmasıyla bağlantılıdır, bu nedenle gerektiğinde beyin dalgalarınızı nasıl değiştireceğinizi öğrenmek önemlidir.

Paranoya: Paranoid şizofrenler, ortalama insanlara kıyasla çok daha yüksek beta (25-30 Hz) aktivitesi üretebilir. Şizofreninin nedeni beta dalgaları mıdır? Hayır, bunlar yan etkilerdir ve şizofreni çok daha karmaşık bir hastalıktır. Beta dalgalarının artması, çıldırma olasılığınızı arttırmaz ama normalden daha fazla paranoyak hissetmenize neden olabilir. Sürekli kilitleri kontrol ediyor ve birinin zorla eve gireceğinden mi endişeleniyorsunuz? Alfa dalgası kalıbını arttırıp beta dalgalarını kısmanın zamanı gelmiş olabilir!

Kas Gerilimi: Beta dalgalarının bir başka dezavantajı, vücudunuzdaki rahatsızlık hissi ve artan kas gerilimidir. Hiç kimse gerginlikten ve kaslarını gevşetememekten hoşlanmaz. Gergin kasları engellemek için yüksek miktarda beta aktivitesinden kaçının.

Tansiyonun Yükselmesi: Yüksek tansiyon genellikle gurur duyulacak bir durum değildir. Beta dalgaları stresi ve düşünceleri arttırır ve doğal olarak tansiyonunuzu yükseltir. Tansiyonunuz hali hazırda yüksekse, beta dalgası durumunun nasıl hissettirdiğini muhtemelen biliyorsunuzdur.

İstenmeyen Düşünceler: Beta dalgaları, istenmeyen veya kaygı dolu düşüncelerin kaynağı olabilir. Aşırı düzeyde beta aktivitesi, kişinin hafif bir obsesif-kompulsif bozukluk yaşamasına yol açabilir. Beta dalgaları yüksek kişilerde kontrol dışı hızlı, rastgele düşüncelerin görülme ihtimali vardır.

Uykusuzluk: Sabahlamak mı istiyorsunuz? Öyleyse beta aktivitenizi arttırmanızı öneririm. Uykuya dalmadan önce beta dalgalarını tetikleyen bir aktivite yapmak kötü bir fikir olabilir. Beyin sağlığınızı koruyun, uykunuzu alın ve uykusuzluğu önlemeye çalışın.

Bağımlılık: İnternet bağımlısı mısınız? Bir bağımlılığınız varsa, mevcut beta dalgalarınızı azaltmak sizin için iyi olabilir! Bağımlılıklarınızı frenlemek ve bunlardan kurtulmak için "Alfa dalgalarınızı nasıl arttırabilirsiniz" kısmına bakın.