ALFA BEYİN DALGALARINI ARTTIRMANIN YARARLARI

Zihnin ve Vücudun Derinlemesine Rahatlaması: Alfa dalgası durumuna girdiğinizde, stres ve kaygılarınız uzaklaşır. Beynin düşünme süreci sakinleştikçe, gerilim ve asabiyet ortadan kalkar, zihin berraklaşır.

Yüksek Yaratıcılık Seviyesi: Sanatçılarda, müzisyenlerde ve yaratıcı düşünürlerde alfa dalga seviyelerinin çok daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yaratıcı düşünürler aynı zamanda, günlük sorunları çözme ve insanlara yardım etme konusunda daha donanımlı oldukları için, dünyaca ünlü girişimciler olmaya yatkındır. Günümüzde işverenler, bu ekonomik koşullarda hayatta kalmalarına yardımcı olacak yeni ve yenilikçi fikirler arıyor. Girişimci yönü diğerlerinden daha yüksek kişiler, alfa zihinliler için var olan çok çeşitli fırsatlardan büyük pay kapıyor!

Gelişmiş Problem Çözme Becerileri: Beyninizde çok fazla beta aktivitesi olduğunda, problem çözme beceriniz anında devre dışı kalır. Stres, düşünce sürecinizde karmaşıklığa neden olur. Çözüm, daha fazla alfa dalgası üretmektir. Tıkanıklık yaşarsanız veya önemli bir görevin içinden çıkamazsanız, alfa zihninize nasıl geçeceğinizi ve yeniden "akış" durumuna dönmeyi öğrendiğinizde, yaratıcı ilhamın geldiği o "çözüm" anına ulaşabilirsiniz.

Düzelen Ruh Hali ve Tutarlı Duygular: Alfa dalgalarının artması, genellikle daha olumlu, tutarlı ve dengeli duyguların işaretidir. Bu, stresle daha iyi başa çıkabileceğiniz ve zor durumlarda sakin kalabileceğiniz anlamına gelir. Sinirli, kaygılı ve aşırı duyarlı insanlar zamanlarının çoğunu beta durumunda geçirmeye meyillidirler ve uyuşturucu, aşırı alkol ve diğer kötü alışkanlıklara başvurmadan alfa dalgalarını yükselterek zihinlerini büyük ölçüde geliştirebilirler.

Performans ve "Havaya" Girme: Alfa dalga durumu, "maksimum performans" ile ilişkilidir ve "havaya” giren oyuncular, alfa zihin durumundaki maksimum performanslarını etkileyen daha az beta dalgası ürettiklerinde en iyi performansı sergiler. Profesyonel sporcular üzerinde yapılan araştırmalar, başarılı bir atışın veya oyun kararının hemen öncesinde, bu sporcuların beyinlerinin sol tarafında alfa dalgalarının aniden arttığını göstermiştir. Başarısız olanların beyinlerinin sol tarafında çok yüksek oranda beta dalgaları olması muhtemeldir. "Aşırı düşünmenin" (beta) veya "az düşünmenin" (teta) oyun performansını olumsuz etkilediği, ancak alfa aralığının yüksek performans için mükemmel bir durum olduğu bu gibi deneylerle gösterilmiştir.

Süper öğrenme ve "Dehalık": Yeni beceriler öğrenen, hafızası güçlü ve üstün yetenekler edinen kişilerin, zamanının çoğunu alfa durumunda geçirenler olduğu görülmüştür. Bunun nedeni, alfa halindeyken bu becerilerle ilişkili görevlerin yerine getirilmesi için genel olarak daha az çaba gerekmesi ve kapsamlı bilgileri öğrenme yeteneğinin artmasıdır.

Güçlü Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sisteminiz üzerinde olumsuz etkisi olan uzun süreli stres ve gerilim, aşırı kortizol ve adrenalin üretimine bağlı olarak, olağanüstü durumlarda bağışıklık sisteminizin tamamen çökmesine neden olabilir. Alfa durumuna geçtiğinizde, bağışıklık sisteminizin en iyi şekilde çalışmasına izin veren rahat bir durumda olursunuz. Alfa dalgalarının "iyi hissettirme" etkisi, vücudunuzda mutlu ve iyi çalışan hücrelerin üretilmesini sağlar, bu da beraberinde hastalıklara karşı korumaya hazır, sağlıklı ve etkili bir bağışıklık sistemini getirir.

"Serotonin" Seviyeleri: Serotonin, alfa durumunda daha çok salgılanır. Serotonin seviyeleri ruh halinizle ilişkili olup, düşük serotonin seviyeleri depresyonla ve kaygı, panik atak gibi diğer nörolojik hastalıklarla bağlantılıdır.